#°#°#°#°# I aM SoRRy, I cAn'T bE pErFeCt ... YoUr LuC!ŠeK #°#°#°#°#

TECHNO

17. února 2008 v 20:36 |  Styly music
Techno (nebo také elektronická hudba) je hudební styl, který vznikl v 80. letech a plně se rozvinul v 90. letech 20. století. Většinou má ostrý vyhraněný rytmus a rychlé tempo (to není podmínkou) a mohou v něm být použity různé elektronicky generované zvuky a tóny, které mohou působit hypnoticky. Jeho podstatou je opakování určité hudební jednotky, což vytváří pocit určitého napětí a dokonce může v posluchači vyvolat jistý druh extatického tranzu. Techno má mnoho podžánrů, např. House Music, trance, rave, jungle, tekno, electro, apod. Setkat se také můžeme i se styly, které jsou elektronickými deriváty instrumentální hudby (např. acid jazz apod.)
Původ techna a další původ

Techno vychází z elektronické avantgardní hudby 70. let, zejména z tvorby skupin jako jsou Kraftwerk, Tangerine Dream nebo Cabaret Voltaire.
Za zakladatele tohoto hudebního stylu bývají nejčastěji označováni detroitští DJs Derreck May, Juan Atkins nebo Joey Beltram, kteří v polovině 80. let začali v detroitských disco klubech hrát rytmickou, čistě elektronickou hudbu s tím, že pomocí dvou gramofonů a mixážního pultu spojovali (mixovali) a prolínali jednotlivé skladby mezi sebou , čímž vznikal nepřetržitý ucelený proud (mix nebo také set) techno hudby, to má svá jistá pravidla (stejné tempo, nálada skladby,...)
Technická podstata
Elektronická hudba (Techno) je termín obvykle používaný pro hudbu, která používá k vytváření umělých zvuků elektronické nástroje, jako jsou např. syntezátory, samplery, drum machines a jejich softwarové obdoby. Tempo se u elektronické hudby udává v takzvaných BPM tj. čtvrttaktech nebo úderech za minutu.
Lidská povaha
Časem se vyčlenili z Techna různé styly, které zastávají opovrhování dnešní komerční kulturou (jde především o freetekno a psytrance, jinak tento jev dnes lze pozorovat takřka všude), jde o jakési následování hippies. Vznikali(jí) velké soundsystémy (rodiny, nebo formace DJ, producentů a dalších umělecky činných lidí), kteří spolu vystupují pod jedním jménem.
Jakýsi manifest, který může být obrazem smýšlení některých skupin lidí tvořených okolo techna naleznete na stránkách http://www.czechtek.cz/ (krátké)
Současnost
Na přelomu 80. a 90. let ovládnul tento styl západní Evropu a spolu s dalšími, výše uvedenými variantami elektronické taneční hudby se stal velmi výrazným hudebním a společenským fenoménem.
Poslední dobou, kdy je tato hudba více zmedializována, jsou různé párty, setkání a produkce doprovázeny odporem nechápajících občanů a kariéristických politiků a novinářů, kteří nechtějí seskupování "podezřelých" lidí kteří chtějí jediné "svobodně se rozhodnout, co se jim líbí" a aby je ostatní nechali napokoji, když nikomu neubližují a nikomu se nevnucují se svými názory.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama